Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 70 komentarzy

Anarchanioł

Anarchanioł - Metakomentarz społeczno-poetycko- humorystyczny !

Co ma Green Power do autonomii Śląska ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Relacja z poznańskich Targów Odnawialnej Energii z pouczającą niespodzianką na końcu. Nawiedzeni geniusze z technologią kosmiczną za pan brat. Krótka historia obecnego oddalania się Śląska od Polski i przyczyny tego zjawiska.

      Co mają Poznańskie Targi Odnawialnej Energii " Green Power", jakie odbyły się w mijającym tydgodniu do problemu ruchu na rzecz autonomii Śląska ? Ano nic, absolutnie nic. Przynajmniej na początku zwiedzania ekspozycji. Na Targach dominowały przemysłowe urządzenia do przetwarzania biomasy a do użytku indywidualnego  różnego typu solary ( ogrzewające wodę, tworzące prąd oraz nowość- ogrzewające powietrze na zewnątrz budynku i tłoczące je do jego środka za pomocą wiatraka uruchamianego też energią słoneczną) a także rozmaitego typu niewielkie i bardzo estetyczne wiatraki, niektóre wręcz  nadające się na balkon. Charakterystyczne było wyraźne opadanie cen solarów a także pojawienie się w tym obszarze dostawców chińskich. Chiny chcą prześcignąć w tej techonologii dotychczasowego lidera czyli Niemcy. Ceny zaś chińskie są tak niskie, że np. zestaw próżniowych rurowych solarów na wodę nadający się do postawienia w ogródku lub nawet na dachu jednorodzinnego domu, z 200 litrowym zbiornikiem i 5 letnią gwarancją kosztuje raptem....2,5 tys. zł. Swobodnie obsługuje 4 osoby.

Nowością solarną są też baterie wykonane z luster, ponoć dwa razy wydajniejsze od dotychczasowych.

Na Targach widać oczywiście wielu polskich specjalistów, ale  niestety mało polskich firm, ponieważ wsparcie wladz centralnych dla tej arcyważnej dziedziny było dotąd takie jakie było, czyli żadne. ( większe zainteresowanie wykazywały władze samorządowe). Wszelako mamy w dziedzienie solarów pewien przełom, bowiem po ich zainstalowaniu można dostać teraz aż 45% zwrotu kosztów. Dotyczy to jednak konsumpcji tej technologii a  nie jej produkcji. Niemniej na Targach można spotkać prawdziwych wręcz "  nawiedzonych" pasjonatów, jak np. pewnego 85 letniego interdyscyplinarnego, dynamicznego i oryginalnego szefa przedsiębiorstwa. Prezentował on swe wynalazki z barwną emfazą niczym niegdysiejszy sprzedawca kremu na odciski na Rynku Jeżyckim w tym mieście. Przy okazji pokazywał też rower elektryczny, lekki i solidny, wyprodukowany przez samouka gdzieś tam w garażu. Podobno ów inwalida po ciężkim schorzeniu narządów ruchu produkuje też...samochody napędzane w połowie przez ropę a w połowie...przez wodór. Tak więc leśny dziadek w podmiejskiej budzie pracuje na poziomie...NASA.

Napisałem na początku, że Green Power nie ma nic wspólnego z autonomią Śląska. Jednak pod koniec zwiedzania Targów napotkałem pewnego dojrzałego specjalistę z polskiej firmy. Rozwinęła się bardzo ciekawa dla mnie rozmowa. Opowiadał mi o blokowaniu przez lobby gazu ziemnego od wielu lat technologii gazyfikacji węgla, o blokowaniu geotermii ( to akurat wiedziałem), o tym, że PKP Cargo za chwilę ma być sprzedane Niemcom, że Targi Poznańskie też mają być im sprzedane ( Lipsk po kupnie targów na Węgrzech...zlikwidował je, iżby  nie robiły mu konkurencji i na ich miejscu postawił wieżowce) za 350 mln zł i to pomimo tego, że chce je kupić miasto Poznań. Dalej informował, że wobec załamywania się przygotowań do Euro 2012 Niemcy szykują się do przejęcia także tego. Następnie zobrazował mi, z jaką uwagą i konsekwencją rząd niemiecki prowadzi swą politykę gospodarczą, wręcz polecając jej wykonywanie gospodarczym podmiotom.

I w tym momencie nagle oznajmił, iż jest zwolennikiem autonomii Śląska i to dlatego, że państwo polskie nie działa i nie spełnia nawet funkcji nocnego stróża, bo policję wyręczają już ochroniarze. Z tego powodu nie ma innego wyjścia i trzeba się organizować w regiony. Poza tym przed wojną autonomia istniała, a potem przez prawie 50 lat komuna tępiła Ślązaków jako Niemców ( choć Gierek dbał o górników). Następnie III RP Śląsk zlekceważyła rezygnując z jakiejkolwiek polityki gospodarczej a na dodatek trzymała administracyjnie ceny węgla przed dłuższy czas kładąc górnictwo na łopatki. Od powstań śląskich mineło 90 lat i w tej sytuacji związek z nią zaczął na Śląsku zanikać. Mój rozmówca zaś czuje się Ślązakiem a potem Europejczykiem. Przynależność narodowa nie jest mu potrzebna.

I tyle. Rozstając się z nim jakoś  nie mogłem wyrazić oburzenia i potępienia jego postawy. Już wcześniej domyślałem się zjawisk socjologicznych na tamtym, śląskim obszarze w czasie III RP. Teraz ujawnił sie ten problem przede mną w żywej, uderzającej i spersonalizowanej postaci.

Pomyślałem sobie w drodze na dworzec, że jeśli szybko nie stworzymy wreszcie państwa z prawdziwego zdarzenia, to być może utracimy nie tylko Śląsk ale znacznie więcej. Jakoś nie mogłem się w tym momencie  cieszyć z tych ciekawych i mądrych wynalazków "Green Power".

                                               Anarchanioł - A - Ja - To - Lach


 

 

KOMENTARZE

 • @autor
  "jeśli szybko nie stworzymy wreszcie państwa z prawdziwego zdarzenia, to być może utracimy nie tylko Śląsk ale znacznie więcej. "

  Właśnie.
 • @carcajou
  smutna prawda:(
 • @carcajou
  Ale żeby stworzyć państwo z prawdziwego zdarzenia Polacy muszą o tym zdecydować w wyborach.
 • Czy Polacy chca wogole wolna Polske bo widac po wyborach ze maja ta w dupie
  a nie zdaja sobie sprawy ze juz wikszosc z nich leci juz
 • Oczywiscie leci TU154
  t
 • „jeśli szybko nie stworzymy wreszcie państwa z prawdziwego zdarzenia, to być może utracimy nie tylko Śląsk ale znacznie więcej.”
  Najpierw państwo musimy odbić z rąk wroga:

  http://grzegorz.rossa.nowyekran.pl/post/12720,michnik-przychodzi-noc-dlugich-nozy-czy-noce-moskiewskie
 • @traszka
  Muszą ruszyć d ....
 • Dawaj namiary na te "balkonowe" wiatraki! I jeszcze - zapodaj proszę nawiedzonym mój pomysł.
  Mnie się od lat marzy taki pic, żeby mieć maleńki agregat klimy (do pokoju) napędzany solarami (balkon). No bo klimy potrzebuję tylko wtedy gdy świeci śłońce. Jak nie świeci, to mi ta klima niepotrzebna.
  A po kiego grzyba mam płacic za prąd, jak energia sama się na mnie z nieba leje, i to w zabójczym nadmiarze?! Ino brak czasu tudziez garażu uniemożliwiał mi samodzielne zrealizowanie tej wizji. No to może ktoś na niej zarobi? Pomysł oddaję za darmo. No, może raczej w zamian za możliwość testowania prototypu.
  I na serio proszę, byś w.w pomysł przekablował np. panu od kremu na pięty.
  A co do Ślunzokuf - to kurza ich melodia parszywa - narzekają jaka to Polska niegospodarna a Niemcy richtig zapobiegliwe. No to kiego *ja sami (ci ślązacy) nie zaczną gospodarzyć gospdarnie? Garnąć się do spółek skarbu państwa i władz? A zamiast tego wolą na gotowe do NIemiec? Znaczy oni to dopiero są niegospodarni, leniwi i roszczeniowi (ci ślązacy z danego przykładu)! Powiedzieć, że zdrajcy, to mało.
 • A całe społeczeństwo składa się corocznie na przywileje dla tych, którzy
  .. uważaja że państwo jest niegospodarne. I mają rację, czego sa tego najlepszym przykładem. Myślę m.in. o ZUSIe i miliardach topionych na rzecz uprzywilejowanych... Nikt z ekonomistów tego nawet ni e policzył, bo brakuje chyba im odwagi by to zrobić.
  Dlatego dobrym roziwązaniem jest przejscie Polski na energetyke jadrową, i to uważam, że niemal w całości. Będzie taniej niż dopłacanie dla uprzyilejowanych.
  Zawsze tak sie kończy hołubienie jakis regionów i grup społecznych.
 • @OHV2
  To bardzo płytkie myślenie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31